Loginiai operatoriai

Paieškai siaurinti arba išplėsti galima naudoti AND, OR ir NOT loginius operatorius. Pagal nutylėjimą visur yra naudojamas operatorius AND. Operatoriai gali būti atspausdinti anglų kalba arba išreikšti panaudojant žemiau pateiktus sutartinius ženklus:

  1. AND = + (pliuso ženklas)
  2. AND = & (angliškas ir ženklas)
  3. OR = | (sujungimo ženklas)
  4. NOT = ~ (neigimo ženklas)

Operatorius AND (arba + arba &) siaurina paiešką ir naudojamas, ieškant dokumentų, kuriuose bent vieną kartą sutinkamas kiekvienas iš paieškos žodžių. Žodžiai, kurie patenka į persidengiančią (tamsesnę) zoną, turi abu reikšminius žodžius ir bus rastuose dokumentuose. Pavyzdžiui, įrašę kompiuteris  AND matematika, surasite visus įrašus, kuriuose yra žodžiai kompiuteris ir matematika. Neparašius jokio loginio operatoriaus tarp užklausos žodžių veiks pagal nutylėjimą nustatytas operatorius AND.

 

Operatorius OR (arba | )išplečia paiešką ir padidina paieškos rezultatų skaičių. Paieškos sistema suras dokumentus, kuriuose bus bent vienas žodis su loginiu operatoriumi OR sujungtas reikšminis žodis. Šį operatorių rekomenduojama naudoti, kai paieškos rezultatai yra nepakankami. Dažnai loginiu operatoriumi OR sujungiami žodžiai – sinonimai. Pavyzdžiui, įrašę kompiuteris OR programos, surasite visus įrašus, kuriuose yra žodžiai kompiuteris arba programos.

 

Operatorius NOT (arba ~ )pašalina dokumentus, kuriuose yra nepageidaujamų žodžių. Visi dokumentai, kurie yra tamsesnėje (kairiojoje) zonoje, bus pašalinti iš paieškos rezultatų, nes juose paieškos sistema užfiksuos loginiu operatoriumi NOT paneigtą reikšminį žodį. Pavyzdžiui rasite informaciją, kurioje yra pirmasis užklausos žodis, bet nėra antrojo. Pavyzdžiui, administration NOT management.