Paieška pagal cituojamą dokumentą

Kiekvienoje publikacijoje paprastai yra pateikiamas naudotų informacijos šaltinių literatūros sąrašas. Informacijos šaltiniuose cituojami kiti šaltiniai yra puikus būdas patikrinti informacijos patikimumą, mokslinio ar studijų darbo reikšmę ir surasti papildomos informacijos, kitų publikacijų dominančia tema. Cituotų šaltinių galima ieškoti savo institucijos bibliotekoje, internete ir kt.

Informacijos šaltinių citavimo duomenų apskaitai yra kuriamos citavimo duomenų bazės. Jose pateikiama informacija, kokie informacijos šaltiniai yra cituojami konkrečioje publikacijoje ir kokie kiti dokumentai, įtraukti į duomenų bazę, cituoja pasirinktą pirminį šaltinį. Pagal šiose rodyklėse sudaromus mokslinių publikacijų sąrašus, galima identifikuoti pacituotus šaltinius. Naudojantis vienoje publikacijoje pateiktomis nuorodomis į cituotus šaltinius, galima atsekti kitas publikacijas, kurios turi ryšį su pirminiu dokumentu. Tokiu būdu galima rasti mokslinių straipsnių ar kitų publikacijų panašia tematika. Toks informacijos paieškos būdas dar vadinamas “perlų auginimu” – kai pradedama nuo vieno ar kelių žinomų dokumentų ir ieškoma medžiagos vis platinant paieškos spiralę.

 Cituojamų dokumentų paiešką galima atlikti specialiose duomenų bazėse - citavimo rodyklėse, pvz. ISI Web of Science:

  1. Science Citation Index (SCI) - fizinių, gamtos, medicinos ir technologijų mokslo citavimo rodyklė;
  2. Social Sciences Citation Index (SSCI) – socialinių mokslų citavimo rodyklė;
  3. Arts & Humanities Citation Index (A&HCI ) – humanitarinių mokslų citavimo rodyklė.

Dabartiniu metu informaciją apie dokumente cituojamus informacijos šaltinius taip pat pateikia kai kurios paieškos sistemos (pvz, Google Scholar, Scopus), bibliografinės ir visatekstės duomenų bazės (pvz., Citebase).

Paiešką pagal cituojamus dokumentus galima atlikti daugelyje internete laisvai prieinamų duomenų bazių, žurnalų ir kitų informacijos šaltinių, nes e. dokumentų pabaigoje pateiktas literatūros sąrašas yra hiperaktyvus. Norint gauti reikalingą visatekstį straipsnį, tereikia paspausti nuorodą literatūros sąraše. Tik reikėtų žinoti, jog visatekstis straipsnis atsivers tik tuomet, jeigu jis yra laisvai prieinamas internete arba Jūsų institucija turi licencijuotą prieigą prie duomenų bazių, kuriose publikuotas reikalingas dokumentas.