Paieškos priemonių pasirinkimas

Paieškos internete įrankiai pasirenkami, atsižvelgiant į informacijos paieškos tikslus. Iš pradžių reikėtų įvertinti, kokie kokybės reikalavimai keliami ieškomiems informacijos šaltiniams.

Atlikdami paiešką universaliomis paieškos sistemomis, gausite labai daug rezultatų, tačiau sugaišite daug laiko juos vertindami ir atrinkdami Jums tinkančius informacijos šaltinius. Naudodami specializuotus paieškos įrankius gausite žymiai mažiau rezultatų, tačiau jie bus aukštesnės kokybės ir dauguma jų tenkins informacijos šaltinių patikimumo kriterijus. Be to, daugelis specializuotų paieškos įrankių įtraukia ne vien laisvai internete prieinamus dokumentus, bet aprašo ir pateikia nuorodas į mokamus ir registruotose srityse patalpintus šaltinius.

Naudodami paieškos sistemas, rezultatuose nematysite mokamose srityse esančios informacijos. Paieškos sistemos taip pat neindeksuoja informacijos prisijungimo reikalaujančiose srityse, susirašinėjimo, pokalbių svetainėse. Multimedijos dokumentuose nurodytų reikšminių žodžių ieško tik paveikslų, muzikos ar garso dokumentų aprašymuose, o ne pačiuose dokumentuose. Taigi, naudodami įvairias interneto paieškos sistemas, Jūs galite ieškoti tik nedidelėje interneto informacijos dalyje. Laisvai pasiekiama informacija sudaro tik apie 2 proc. visos internete esančios informacijos (Valavičius, 2005). 

 

Informacijos patikimumo priklausomybė nuo paieškos priemonių pasirinkimo (Cooke, 2001)

Vertingiausią ir patikimiausią informaciją gausite paiešką atlikdami duomenų bazėse. Deja, dauguma duomenų bazių yra mokamos. Norėdami gauti jose esančią informaciją, Jūs turite būti organizacijos, prenumeruojančios Jums reikalingą duomenų bazę, narys arba turite sumokėti mokestį už prieigą prie konkretaus informacijos šaltinio.

Plačiau apie prenumeruojamas duomenų bazes skaitykite temoje „Duomenų bazės ir jų teikiamos paslaugos“.