Paieškos vykdymas

Naudotis paieškos sistemomis yra paprasta. Atvertus bet kurios sistemos tinklalapį, matome paieškos langą. Jame įrašomas užklausos reikšminis žodis arba žodžiai, nuspaudžiamas mygtukas "Search", "Submit" arba "Seek" (užrašas įvairiose paieškos stotyse yra skirtingas). Po kelių sekundžių paieškos rezultatų lange Jums pateikiami rezultatai. Tačiau tam, kad gautumėte būtent Jums reikalingą informaciją, turėtumėte žinoti pagrindinius paieškos internete principus.

Paieškos klausimo formulavimas

Užklausas reikia formuoti pagal tam tikras taisykles. Nors kiekvienai paieškos sistemai taikomos skirtingos taisyklės, paieškos klausimas formuluojamas vadovaujantis panašiais principais.

Paprasčiausias būdas – į užklausos langą įrašyti vieną ar kelis paieškos žodžius. Užklausa sudaroma iš reikšminių žodžių (angl. keywords). Tai turėtų būti specifiniai žodžiai, kurie labiausiai tikėtini tik Jus dominančiuose tinklalapiuose. Pavyzdžiui, ieškant informacijos apie kompiuterio klaviatūros tvarkykles (angl. keyboard driver), tinkami raktiniai žodžiai būtų „keyboard“, „driver“, „device“, „software“. Jei Jūs žinote, kokią nors susijusią firmą, galite į užklausą įtraukti ir jos pavadinimą. Didžiąsias raides reikėtų naudoti tik tada, kai žodyje jos visada turi būti didžiosios. Kai kurios paieškos sistemos, radusios didžiąją raidę, ieškos tiktai tiksliai taip parašytų žodžių.

Užklausoje esančių žodžių tvarka taip pat svarbi, nes kai kurios sistemos laiko svarbesniais tuos žodžius, kurie užklausoje yra pirmieji. Žodžių tvarka, galbūt, neturės įtakos rastų puslapių skaičiui, tačiau gali nulemti jų pateikimo tvarką. Tai svarbu, nes dažnai paieškos rezultatas - keli ar keliasdešimt tūkstančių interneto adresų, tarp kurių gali būti tinkami tik keli.

Rezultatų puslapyje pateikiamas rastų tinklalapių sąrašas su trumpais aprašymais. Sąraše pateikiamos tinklalapių antraštės ir adresai. Pagal aprašymus ir antraštes galima nuspręsti, ar tinklalapis tinkamas. Dažnai nesvarbu, ar gauname 200 ar 2 mln. dokumentų, atitinkančius norimus kriterijus - tinkamiausius iš jų dažniausiai randame pirmuose puslapiuose. Jei nerandate reikalingos informacijos pirmuosiuose puslapiuose, reikėtų patikslinti paieškos programai pateiktą paieškos klausimą.